інформаційні матеріали
поезія
пісні
художні твори

Тарас Шевченко - художник
Вид на Кара-Тау з долини АпазирПапір, акварель (15,6X28,4). [1-20.VI 1851].
Справа внизу олівцем рукою Шевченка позначено: 3 та напис іншою рукою: Апаэиръ.
На звороті зліва внизу чорнилом рукою Шевченка напис: 6. Зъ долины Апа-зиръ видъ на Кара-Тау.
Напис на лицьовій стороні малюнка зроблено в час Кара-тауської експедиції, цифра "З" визначає порядковий номер малюнка, виконаного під час експедиції (див. прим, до № 1-17 та № 71-124, а також № 10, 12, 71-106).
Авторський напис на звороті зроблено в 1857 р. перед відправкою акварелі в числі 17 малюнків Бр. Залеському для "Віденського альбома" (див. прим, до № 58).
Долина Апазир знаходиться біля підніжжя гори Каратаучик, за 80 км від Новопетровського укріплення. Це був перший пункт, де експедиція виявила поклади бурого вугілля і в зв'язку з цим пробула тут з 1 по 20 червня (див. прим, до № 1-17).
Зображення долини Апазир див. також на офорті Бр. Залеського (альбом "La vie des steppes Kirghizes", Paris, 1865, між стор. 52-53). В пояснювальному тексті до офорта дано опис долини Апазир: "Під цією назвою відомі кілька долин, що тягнуться між горбами і ущелинами Мангишлака. Вони не мають особливого, лише їм властивого характеру, і саме тому по них можна скласти загальну уяву про цей край, бо зустрічаються вони дуже часто. Горби і скелі змінюються і тягнуться одноманітною низкою до самого обрію".
Інше зображення долини Апазир, виконане під час Кара-тауської експедиції, див. № 13.
Попередні місця збереження: ЧМТ - № 261, ЧІМ, ГКШ.

ДМШ, інв. № г-498.

Умовні позначення
.html