інформаційні матеріали
поезія
пісні
художні твори

Тарас Шевченко - художник
Туркменські аби в Кара-ТауПапір, акварель (16X29,1). [20.VI 1851 - 13.V 1857].
На звороті внизу чорнилом рукою Шевченка напис: 9. Туркменскіе абы (гробницы) въ Кара-Tag.
Малюнок був надісланий Шевченком Бр. Залеському для "Віленського альбома" (див. прим, до № 58) і є повторенням (з незначними змінами) рисунка "Кладовище Агаспеяр", створеного під час Кара-тауської експедиції (див. № 76 та примітку до нього).
Зображення подібних гробниць див. на рис. № 79 та 105, а також в офорті Бр. Залеського "Кладовище Агаспеяр" (альбом "La vie des steppes Kirghizes", Paris, 1865, між стор. 54-55).
Кладовище Агаспеяр знаходиться в однойменній долині між Кара-Тау і Південним Ак-Тау. В пояснювальному тексті до офорта Бр. Залеський пише: "Мавзолеї, за звичаєм, розповсюдженим в цій частині степу, споруджені із дрібних камінців, зцементованих піском, з гончарної глини та вапна й облицьовані добре обтесаними плитами з крейди. Вхід, зроблений так низько, що треба зігнутися вдвоє, щоб увійти в нього, завжди залишається відкритим навстіж. Всередині декілька простих надгробних камнів, або просто невеликі підвищення, означають місця поховання і вказують, що в даному мавзолеї знайшли спочинок декілька чоловік, можливо ціла родина... Поряд з великими монументами на кладовищі є велика кількість малих пам'ятників всіх видів; найчастіше попадаються у вигляді обеліска з закругленою верхівкою, вкритого рельєфними арабесками у східному дусі".
Початкова дата визначається часом перебування експедиції в долині Агаспеяр після першої тривалої зупинки біля колодязя Апазир (див. також прим, до № 1-17).
В літературі зустрічається під назвами: "Туркменські гробниці в Кара-Тау" ("Каталог музея украинских древностей В. В. Тарковского", т. II, Чернигов, 1900, стор. 181, № 262), "Туркменські аби (надгробки)" ("Каталог малярської творчості Т. Г. Шевченка, експонованої в Галереї", X., 1934, стор. 28).
Попередні місця збереження: ЧМТ - № 262, ЧІМ, ГКШ.
1929 р. експонувався на виставці творів Т. Шевченка в Чернігові (Каталог, стор. 19, № 38).

ДМШ, інв. № г-499.

Умовні позначення
.html