інформаційні матеріали
поезія
пісні
художні твори

Тарас Шевченко - художник
ЗнахарІлюстрація до однойменного твору Г. Ф. Квітки-Основ'яненка. Папір, олівець, туш, перо, пензель (21, 4X15, 9). [Пб. ]. [Н. п. 10. Х 1841].
Зліва внизу чорнилом підпис автора: Т. Шевченко.
Другий варіант цієї ілюстрації опублікований в збірі-шку "Наши, списанные с натуры русскими" (изд. Я. А. Исакова, СПб., 1841, між стор. 120-121)-див. прим. до № 34.
К. Широцький вказує, що в Музеї української старовини В. В. Тарновського знаходились підготовчі ескізи до цієї ілюстрації (К. Широцький, Шевченко як ілюстратор, "Шевченківський збірник", т. І, Пб., 1914, стор. 93). Але в каталозі цього музею, крім даного рисунка, ніякі підготовчі ескізи не зареєстровані.
Ілюстрацію до нарису "Знахар" Шевченко виконав за проханням самого Квітки-Основ'яненка, який, побачивши зарисовки Шевченка на одному з листів до нього (див. прим, до № 394), в листі до Шевченка від 22 березня 1841 р. писав: "Олександр Павлович Башуцький 2 друкує дуже мудру книжку. Там будуть усякії народи: і школярі, і купці, і ковалі, і усякі. Я зписав нашого знахаря. І як треба до нього картинки, то я ваших вирізав та й послав йому, бо на виду він настояще так дивиться, як треба знахарю, що обдурює народ і мошеннича; та й вона дивиться на нього теж лукаво. Припадають вони обидва до моєї казки, тільки не знаю, щоб хто йому обділав як треба їх по-нашому, так я й указав на вас і прохав його сеє письмо відіслати до вас. Коли проситиме вас об сім, то будьте ласкаві, учешіть наших так, щоб пальці знати було, щоб наші на славу пішли; як знаєте, так з ним і зкомпонуйте... " ("Русская старина", кн. І, СПб., 1879, стор. 177-178).
Датується часом видачі цензурного дозволу на друкування збірника "Наши, списанные с натуры русскими". На звороті рисунок "Біля хворого" (див. 262).
Попередні місця збереження: ЧМТ - № 145, ЧІМ, ГКШ.

ДМШ, інв. № г -392.

Умовні позначення
.html