інформаційні матеріали
поезія
пісні
художні твори

Тарас Шевченко - художник
Портрет Катерини Никифорівни КозаченкоТонований папір, італійський та білий олівець (28,6 X 25,1). [Н. п.] 30.VIII 1857.
Під портретом білим олівцем рукою Шевченка дарчий напис. А. А. С. На-память 30 августа 1857 года Ш. 16 серпня 1857 р. в Астрахані Шевченко зустрівся з О. О. Сапожниковим, який запропонував йому каюту на пароплаві "Князь Пожарский". Разом з родиною Сапожникова Шевченко подорожував до Нижнього Новгорода, куди вони прибули 20 вересня. 21 вересня Сапожникови виїхали до Петербурга і більше з ними Шевченко не зустрічався.
Цей факт свідчить, що даний портрет, як і портрети Т. 3. Єпіфанова, М. П. Комаровського та Є. О. Панченка (див. № 6, 11, 12), що знаходилися також в родині Сапожникових, могли бути виконані лише в час їх спільної подорожі пароплавом від Астрахані до Нижнього Новгорода, що підтверджується і відповідними записами Шевченка у щоденнику.
Дарчий напис на портреті відповідає запису Шевченка від ЗО серпня 1857 p.: "Из уважения к имениннику и принятому обычаю дарить именинников, я сегодня подарил Александру Александровичу портрет его тещи m-me Козаченко. Портрет сделан в один сеанс белым и черным карандашами довольно аляповато, но не лишен экспрессии" (див. т. V, стор. 82).
Портрет виконаний на пароплаві під час подорожі між Камишином і Саратовом.
Як портрет Козаченко вперше опубліковано М. І. Мацапурою ("Неопубліко-вані малюнки Т. Г. Шевченка", "Радянське мистецтво" від 17.111 1949 p., № 11).
Попередні місця збереження: власність родини О. О. Сапожникова, проф. Г. Я. Куузіка, ГКШ.

ДМШ, інв. № г -818.

Умовні позначення
.html