



 |
Тарас Шевченко - художник
Автопортрет
Тонований папір, італійський та білий олівець (25,5 X 21,2)
[Нижній Новгород]. [Н. п. 4.1] 1858.
Справа внизу білим олівцем позначена авторська дата і монограма:1858.
III
Аркуш, на якому виконано малюнок, пошкоджений і обрізаний по краях. По нижньому обрізу ледве помітні залишки зробленого чорнилом напису.
З щоденника Шевченка і листування з М. М. Лазаревським у січні 1858 р. відомо, що в цей час Шевченко подарував М. Лазаревському свій автопортрет, надіславши його разом з листом від 4 січня того ж року з Нижнього Новгорода через П. А. Овсянникова (про від'їзд Овсянникова до Петербурга 4 січня 1858 р. див. т. V, стор. 135). Про те, що саме з цим листом був надісланий автопортрет, свідчить відповідь М. Лазаревського від 19 січня, в якій він повідомляє про зустріч з Овсянниковим і пише: "Спасибі тобі, велике спасибі, мій милий, мій золотий Тарасе, за твій подарок: твоє поличчя..." ("Киевская старина", 1901, кн. 2, стор. 293). З цього автопортрета М. Лазаревський зробив 50 фотовідбитків для розповсюдження серед знайомих, з приводу чого Шевченко писав йому 22 лютого 1858 р.: "...Добре єси зробив, що заказав 50 штук пом'янутого образа: нехай покищо земляки дивляться хоч на сей облик бородатого недобитого кобзаря свого..." (див. т. VI, стор. 174).
Ці фотознімки друзі Шевченка поширювали серед знайомих з метою збору коштів для матеріальної допомоги Шевченкові під час його повернення з заслання.
З листування Шевченка також відомо, що окремі фотографії з цього автопортрета були подаровані художником С. Т. Аксакову, Я. Г. Кухаренкові, І. О. Ус-кову та ін.
У фондах ДМШ зберігається один із зроблених М. Лазаревським фотовідбитків з відтвореною на ньому частиною Шевченкового дарчого напису: ...рому другу моєму Михайлов...
Зіставлення фото з даним автопортретом та залишки на останньому напису підтверджують, що фото зроблено саме з цього портрета, який і був подарований Шевченком М. Лазаревському в січні 1858 р.
Попередні місця збереження: власність М. М. Лазаревського, ЧМТ - № 375, ЧІМ, ГКШ.
ДМШ, інв. № г -605.
|